Nie podoba Ci się wygląd Twojej skóry? Może czas pomyśleć o skutecznych metodach odmładzania? W jakim wieku zaleca się rozpoczęcie wykonywania tych zabiegów? Takie pytania pojawiają się prawie u każdej kobiety po 30 latach. Proces starzenia zaczyna się w młodszym wieku, ale w tym wieku jeszcze go nie zauważamy.
Na szczęście współczesna medycyna i kosmetologia nie stoją w miejscu i oferują swoim pacjentom wiele zabiegów sprzętowych i iniekcyjnych, ale ten artykuł skupi się na laserowej metodzie odmładzania skóry. W kosmetologii stosuje się różne techniki laserowe, ale wszystkie można podzielić na dwa rodzaje:
- ablacyjny (z uszkodzeniem powierzchniowej warstwy skóry);
- nieablacyjny (bez uszkadzania powierzchniowej warstwy skóry).
Jak szybko odmłodzić skórę?
Stopniowo na skórze pojawiają się zmarszczki, staje się matowa, pory rozszerzają się. Fototermoliza laserowa pomaga szybko przywrócić skórze młodość. Ta skuteczna niechirurgiczna metoda odmładzania skóry pomaga stymulować i korygować strukturę komórkową bez destrukcyjnych zmian. Do fototermolizy stosuje się wiązkę laserową, która dzieli się na mikrowiązki. Dzięki temu w trakcie zabiegu możliwa staje się kontrola głębokości i stopnia odsłonięcia oraz zapobieganie uszkodzeniom górnej warstwy naskórka.
Fototermoliza laserowa twarzy pomaga usunąć zmarszczki mimiczne, zmniejszyć rozszerzone pory, odnowić skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pomaga również skutecznie zlikwidować przebarwienia skóry, usunąć blizny, rozstępy, blizny. Stosując tę metodę można pozbyć się nawet najgłębszych i najstarszych blizn i rozstępów. Działanie urządzenia można porównać z działaniem peelingu lub polerowania, tyle że jest o wiele bardziej skuteczne. W procesie obróbki skóry na jej powierzchni pozostają mikrooparzenia. Podczas późniejszego okresu rehabilitacji wierzchnia warstwa skóry obumiera i zostaje złuszczona w naturalny sposób. W miejscach uszkodzonych zaczyna aktywnie wytwarzać się kolagen, co przyczynia się do powstawania nowych zdrowych komórek. Już po kilku zabiegach widać, że skóra jest bardziej równomierna, a po ukończeniu kursu staje się jasne, że problemy kosmetyczne całkowicie zniknęły na dalszy plan.
Aparat do fototermolizy twarzy
Laser frakcyjny nieablacyjny Lux1540 wchodzący w skład systemu Palomar Icon pomaga skutecznie i szybko rozwiązywać nie tylko elementarne, ale i dość złożone problemy pacjentów w kosmetologii.
Laser stosuje się, gdy konieczne jest wyeliminowanie następujących problemów:
- odmładzanie skóry właściwej;
- eliminacja zmarszczek;
- wpływ na blizny i blizny;
- rozstępy poporodowe na skórze;
- walka z grawitacyjnym opadaniem powiek górnych i dolnych.
Zalety urządzenia sprawiają, że jest ono poszukiwane. Jego zwiększona skuteczność została od dawna potwierdzona licznymi pozytywnymi wynikami klinicznymi. Urządzenie opiera się na odmładzaniu skóry poprzez stymulację syntezy kolagenu i odnowę skóry. Laser tworzy dobrą głębokość naświetlania - do 2 mm. Wystarczą 2-3 przejścia po powierzchni skóry, aby uzyskać dobrą gęstość ekspozycji na promienie poprawiające strukturę skóry.
W porównaniu z innymi laserami model frakcyjny zapewnia najlepsze bezpieczeństwo i bezbolesność. Laser wykorzystuje zatwierdzoną technologię płynnego impulsu. Urządzenie nie wymaga stosowania dodatkowych materiałów eksploatacyjnych, co czyni zabieg bardziej ekonomicznym.
Przeprowadzenie procedury
Laserowa fototermoliza frakcyjna jest wykonywana po wstępnym przygotowaniu skóry. Przed zabiegiem należy go oczyścić z nadmiaru sebum, kurzu i kosmetyków. Ponieważ zabieg wykonywany jest przy użyciu lasera, miejsca uderzenia są leczone środkiem znieczulającym. Po kilku minutach usuwa się krem znieczulający i nakłada specjalny żel ułatwiający poślizg urządzenia. Przed zabiegiem tworzony jest specjalny schemat przetwarzania. Średni czas trwania zabiegu nie przekracza 30 minut.
Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, można zauważyć jedynie lekkie mrowienie lub pieczenie. Generalnie zabieg nie powoduje dyskomfortu i jest dość wygodny dla pacjenta. Po zakończeniu zabiegu na skórę nakłada się krem w celu zmniejszenia przekrwienia i obrzęku. Procedurę frakcyjnej fototermolizy powtarza się po 2-3 tygodniach. Każdą sesję zwyczajną wyznacza kosmetyczka indywidualnie.
Pielęgnacja skóry po ekspozycji na urządzenie
Laserowa fototermoliza frakcyjna twarzy delikatnie działa na skórę, dzięki czemu szybko się regeneruje. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest całkowicie wykluczone, ale po zabiegu przez pewien czas konieczne jest przestrzeganie następujących zasad:
- w przypadku nadwrażliwości skóry unikać bezpośredniego światła słonecznego przez 1 miesiąc. Latem zaleca się stosowanie kremów przeciwsłonecznych;
- na 2 tygodnie nałożyć krem nawilżający na leczony obszar, który powinien być lekki i nie zatykać porów;
- nie używaj peelingów i peelingów przez co najmniej 2 tygodnie.
Zaczerwienienie i lekki obrzęk to normalna reakcja organizmu, która szybko mija, ponieważ następuje regeneracja komórek. Przebieg zabiegów to 4-8 sesji z częstotliwością raz na 2-6 tygodni. Dodatkowym atutem tej techniki jest to, że dobrze komponuje się z biorewitalizacją, terapią plazmową oraz innymi metodami odmładzania, mającymi na celu odmłodzenie skóry i syntezę kolagenu.
Odmiany frakcyjnej fototermolizy
Do tej pory istnieje nieablacyjna metoda odmładzania, która pomaga w poprawie kondycji szyi, twarzy, powiek, likwiduje rozstępy i stany potrądzikowe. Służy również do ogólnej poprawy ogólnego wyglądu. Technika ta daje pozytywny efekt w leczeniu przebarwień skóry oraz obszarów o niedostatecznej pigmentacji. Działanie jest przedłużone, co sprawia, że stan skóry poprawia się, a efekt utrzymuje się przez kilka lat.
Technika ablacyjna opiera się na wykorzystaniu lasera CO2. Z powodu uderzenia jego wiązki na pewnej głębokości dochodzi do uszkodzenia naskórka. Następnie w ciągu trzech miesięcy na leczonym obszarze skóry tworzy się kolagen. Taki laser jest w stanie wyeliminować wystarczająco wyraźne wady. Oprócz głównego lasera można zastosować laser erbowy, którego długość fali jest nieco krótsza, co oznacza, że efekt nie jest tak głęboki i szybszy.
W porównaniu z metodą nieablacyjną pacjenci odczuwają pewien ból po tej procedurze, ale procedura ta ma lepszą skuteczność i bezpieczeństwo w porównaniu ze standardową ablacją laserową.
Przeciwwskazania do zabiegu
Pomimo oczywistego pozytywnego efektu, wszystkie metody odmładzania skóry twarzy mają swoje przeciwwskazania. W takim przypadku powinieneś podkreślić:
- choroby skóry, takie jak łuszczyca i zapalenie skóry;
- Ciąża i laktacja;
- padaczka;
- onkologia;
- procesy zapalne i zakaźne;
- niedawne oczyszczanie twarzy przy użyciu środków chemicznych;
- uczulenie na środki znieczulające.
Fototermoliza twarzy jest dozwolona na dowolnym fototypie skóry, ponieważ efekt jest realizowany przez promienie podczerwone, które wnikają w skórę. Ponieważ gojenie następuje wystarczająco szybko, efekt może dotyczyć różnych obszarów.
Fototermoliza CO2
Fototermoliza frakcyjna CO2 to specjalny aparat do oddziaływania na skórę. Metoda polega na wykorzystaniu punktowego, głębokiego efektu lasera dwutlenku węgla, który pozostawia na skórze dużą ilość uszkodzeń mikrotermicznych. W głębokich warstwach skóry dochodzi nie tylko do uszkodzeń termicznych, ale jednocześnie do nagrzewania sąsiednich obszarów skóry, które pozostają nieuszkodzone.
Fototermoliza frakcyjna lasera CO2 eliminuje rozwój skutków ubocznych. Stopień ekspozycji tkanek można regulować, zmieniając obszar pokrycia i odległość między strefami mikrotermicznymi. To właśnie jest wyjątkowe w tym urządzeniu.
Fototermoliza frakcyjna daje zauważalny efekt już po 3 zabiegach. Powrót do zdrowia po zabiegu jest dość szybki. Po zabiegu następują następujące zmiany:
- skóra jest imponująco napięta;
- poprawia się cera;
- struktura skóry jest wyrównana;
- powieki są podciągnięte.
Fototermoliza frakcyjna wykonywana jest przez doświadczonego kosmetologa, który ocenia stan skóry, uwzględnia wskazania i przeciwwskazania, a także życzenia pacjenta. Skuteczne metody odmładzania pomagają każdemu pacjentowi zapomnieć, czym jest szara, matowa cera, rozszerzone pory, które dokuczały wcześniej, a także blizny potrądzikowe i rozstępy.
Maksymalny efekt osiąga się przy leczeniu płytkich zmarszczek. Po każdym zabiegu potrzeba czasu na regenerację i produkcję kolagenu i elastyny niezbędnej do wygładzenia zmarszczek. Ostateczny efekt można zaobserwować po kilku miesiącach.